Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Ondrej Sevecek's Blog

:

Engineering and troubleshooting by Directory Master!
Ondrej Sevecek's Blog > Posts > Proč nevěřím Hyper-V GenerationID a neodvažoval bych se používat snapshot (checkpoint) pro obnovu DC
září 25
Proč nevěřím Hyper-V GenerationID a neodvažoval bych se používat snapshot (checkpoint) pro obnovu DC

Už jsem tu psal několikrát (tady a tady) o obnově řadičů domény a s tím souvisejícím GenerationId, pokud domain controller běží ve virtuálním počítači. Od Windows 2012 Hyper-V a pokud váš konkrétní virtuální DC je také alespoň Windows 2012, údajně ho "můžete bezpečně obnovit" z virtualizačního snapshotu (neboli dnes checkpointu).

Jak za jízdy (já si to nazývám live-snapshot), tak i z vypnutého snapshotu (offline-snapshot).

Podívejme se, jak to celé funguje a sami zvažte, jestli je dobrý nápad na to spoléhat.

GenerationId a jeho infrastruktura

Je to jednoduché. Ve virtuálkách, které mají nainstalovanou a vůbec správnou verzi integračních komponent (Hyper-V integration services) existuje ovladač jádra gencounter.sys (název v device manageru je Microsoft Hyper-V Generation Counter).

Tento driver se zavádí v režimu Manual. To znamená, že ho spouští něco jiného, nejspíš během svého vlastního startu.

Active Directory domain controller (ADDS DC) ve verzi Windows 2012 a novější se prostě tohoto driveru zeptá pokaždé, když chce dělat nějakou replikaci, nebo možná i někdy častěji, když je k tomu nějaký důvod. Zeptá se na aktuální GenerationId a zapíše si ho do nereplikovaného atributu msDS-GenerationID, který má ve své LDAP databázi na svém computer objektu (přímo na účtu počítače, obvykle v OU=Domain Controllers).

Pokud se GenerationId od posledně změnilo, rovnou provede opravu InvocationId a stane se novou instací LDAP databáze.

Smutná fakta

Pokud ten ovladač gencounter.sys z nějakého důvodu nenaběhne, prostě se vůbec nic nestane! DC vám vůbec nic nezaloguje, normálně naběhne, ale když potom obnovíte snapshot, tak se to prostě jenom nedozví, a normálně replikuje, jako by se nechumelilo. Žádný error v žádném logu. Ani v System logu, nikde.

Můžete to jednoduše vyzkoušet tak, že v registrech v HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\gencounter změníte hodnotu Start = 4, tedy na Disabled a restartujete.

Ano, tohle byste normálně neudělali. Ale jakou máte tedy jistotu, že ten ovladač skutečně běží? Co když prostě jenom nenaběhne kvůli málo paměti? Kvůli nějakému timeoutu při restartu, nebo to prostě spadlo kvůli kdovíjaké chybě?

Spoléhat se na to podle mě nejde. Takže jako jsem říkal už předtím, obnovovat snapshot DC je nebezpečná hra s ohněm.

Comments

Re: Proč nevěřím Hyper-V GenerationID a neodvažoval bych se používat snapshot (checkpoint) pro obnovu DC

S virtualizací teprve začínám a chtěl jsem se zeptat, zda je rozumné zálohovat VM tak, že je pouze exportuji (Export-VM).
Chápu, že pro DC to rozumné není, ale stačí to pro normální vm?
Děkuji za Váš názor.
Karel on 26.9.2014 11:27

Re: Proč nevěřím Hyper-V GenerationID a neodvažoval bych se používat snapshot (checkpoint) pro obnovu DC

ne, to je to stejné, jako když obnovíte snapshot, nebo Hyper-V repliku. Mnohdy to může být parádní, ale za určitých podmínek ne. Viz. můj článek o tomto: http://www.sevecek.com/Lists/Posts/Post.aspx?ID=436
ondass on 26.9.2014 11:40

gencounter

Sice som to netestoval ale mohlo by to fungovat. Nemas s tym skusenost? A k tomu "If Microsoft Hyper-V Generation Counter fails to start, the error is logged". Myslim ze nieje problem odskritovat si to v PS a kontrolovat ci bezi prislusny service.
Kazdopadne stotoznujem sa s tebou ze restore DC cez snapshot mi pride proti srsti :) Hlavne ak tam bezia niektore FSMO role.

http://batcmd.com/windows/8/services/gencounter/

Tomas on 9.10.2014 11:52

Add Comment

Title


Pole Title nemusíte vyplňovat, doplní se to samo na stejnou hodnotu jako je nadpis článku.

Author *


Pole Author nesmí být stejné jako pole Title! Mám to tu jako ochranu proti spamu. Roboti to nevyplní dobře :-)

Body *


Type number two as digit *


Semhle vyplňte číslici dvě. Předchozí antispemové pole nefunguje úplně dokonale, zdá se, že jsou i spamery, které pochopily, že je občas potřeba vyplnit autora :-)

Email


Emailová adresa, pokud na ni chcete ode mě dostat odpověď. Nikdo jiný než já vaši emailovou adresu neuvidí.

Attachments