Doba trošku pokročila a věci se změnily. Je proto asi docela dobře, abychom se seznámili s tím, jak se dneska dělá virtualizace na Hyper-V Windows 2012 R2. Píšu to tu hlavně proto, že jsem v poslední době už několikrát musel dělat osvětu :-)
Jak se to dělalo dříve
Železa s více síťovkami, všechny stejné, každý toužil po 10 Gbps, každá do samostatné VLAN pomocí konfigurace na switch, přípojka na storage (FC, nebo iSCSI - obvykle hardware řešení), failover cluster, live migration. Někdy se člověk snažil dělat teaming za pomoci ovladačů od výrobce, které v 90% případů nefungovaly.
Drahé jako peklo, nutná konfigurace ethernet switchů, nestabilní drivery, každý se bojí clusteru.
Jak se to dělá dneska se síťovkama
Železa s více síťovkami. Libovolné síťovky, libovolné rychlosti. Buď si necháte jednu na management, nebo ani to ne. A ze všech ostatních uděláte NIC team pomocí nativního Windows 2012 R2 NIC teamingu. Ten může fungovat dokonce bez podpory na switchi, protože použijete hybrid režim, což je vylepšený Windows 2012 hyper-v port režim - pokud máte hodně virtuálek, tak úplná pohoda.
Máte jedinný NIC team. Takže nad tím uděláte virtuální external síťovky do železa pomocí New-VMNetworkAdapter. A bez ohledu na to, kolik máte fyzických síťovek/kabelů, tak nad tím teamem budete mít síťovky na všechno - live migration, management, iSCSI, SMB, cokoliv. Pokud je chcete oddělit, použijete buď VLAN značkování, nebo rovnou Hyper-V network virtualization pomocí NVGRE.
To znamená, že je vám jedno, kolik máte fyzických síťovek, jaké rychlosti. Když to bude málo, přidáte později do teamu a konfigurace síťovek se vám vůbec nezmění. Přez všechny kabely valí všechno dohromady.

Jak se to dělá dneska se storage
Báj báj iSCSI, báj báj cokoliv. Dneska si VHDX soubory dáte na SMB share. Jak ho vyřešíte je mě jedno. Rozhodně k tomu nepotřebujete failover cluster. Spravovat VHDX na SMB share je něco, o čem se fajbrčenlistům ani nesnilo. Prostě si ty disky dáte kamkoliv a ono to jede! Bez clusteru. Pokud jste lahůdkáři, tak je můžete mít i na nějakém SAMBA disku :-)
Samozřejmě ten SMB share můžete mít na clusteru, který má transparent failover a plno dalších špeků. Nic vás ale nenutí.
Jak se dělá failover cluster
Nedělá. Určitě ho potřebujete? Live migration nepotřebuje failover cluster. Hyper-V replica nepotřebuje failover cluster. Storage migration nepotřebuje failover cluster. Umístění VHDX na SMB share nepotřebuje failover cluster.
Kdo ho teda potřebuje? Ale jo, VMM ho pořád ještě chce kvůli rozkládání zátěže, ale to je otázka do příští verze. Dávám tomu rok, maximálně dva.
Potom báj báj failover cluster.