Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Ondrej Sevecek's Blog

:

Engineering and troubleshooting by Directory Master!
Ondrej Sevecek's Blog > Posts > Jak se dneska dělá Hyper-V virtualizace
září 19
Jak se dneska dělá Hyper-V virtualizace

Doba trošku pokročila a věci se změnily. Je proto asi docela dobře, abychom se seznámili s tím, jak se dneska dělá virtualizace na Hyper-V Windows 2012 R2. Píšu to tu hlavně proto, že jsem v poslední době už několikrát musel dělat osvětu :-)

Jak se to dělalo dříve

Železa s více síťovkami, všechny stejné, každý toužil po 10 Gbps, každá do samostatné VLAN pomocí konfigurace na switch, přípojka na storage (FC, nebo iSCSI - obvykle hardware řešení), failover cluster, live migration. Někdy se člověk snažil dělat teaming za pomoci ovladačů od výrobce, které v 90% případů nefungovaly.

Drahé jako peklo, nutná konfigurace ethernet switchů, nestabilní drivery, každý se bojí clusteru.

Jak se to dělá dneska se síťovkama

Železa s více síťovkami. Libovolné síťovky, libovolné rychlosti. Buď si necháte jednu na management, nebo ani to ne. A ze všech ostatních uděláte NIC team pomocí nativního Windows 2012 R2 NIC teamingu. Ten může fungovat dokonce bez podpory na switchi, protože použijete hybrid režim, což je vylepšený Windows 2012 hyper-v port režim - pokud máte hodně virtuálek, tak úplná pohoda.

Máte jedinný NIC team. Takže nad tím uděláte virtuální external síťovky do železa pomocí New-VMNetworkAdapter. A bez ohledu na to, kolik máte fyzických síťovek/kabelů, tak nad tím teamem budete mít síťovky na všechno - live migration, management, iSCSI, SMB, cokoliv. Pokud je chcete oddělit, použijete buď VLAN značkování, nebo rovnou Hyper-V network virtualization pomocí NVGRE.

To znamená, že je vám jedno, kolik máte fyzických síťovek, jaké rychlosti. Když to bude málo, přidáte později do teamu a konfigurace síťovek se vám vůbec nezmění. Přez všechny kabely valí všechno dohromady.

Jak se to dělá dneska se storage

Báj báj iSCSI, báj báj cokoliv. Dneska si VHDX soubory dáte na SMB share. Jak ho vyřešíte je mě jedno. Rozhodně k tomu nepotřebujete failover cluster. Spravovat VHDX na SMB share je něco, o čem se fajbrčenlistům ani nesnilo. Prostě si ty disky dáte kamkoliv a ono to jede! Bez clusteru. Pokud jste lahůdkáři, tak je můžete mít i na nějakém SAMBA disku :-)

Samozřejmě ten SMB share můžete mít na clusteru, který má transparent failover a plno dalších špeků. Nic vás ale nenutí.

Jak se dělá failover cluster

Nedělá. Určitě ho potřebujete? Live migration nepotřebuje failover cluster. Hyper-V replica nepotřebuje failover cluster. Storage migration nepotřebuje failover cluster. Umístění VHDX na SMB share nepotřebuje failover cluster.

Kdo ho teda potřebuje? Ale jo, VMM ho pořád ještě chce kvůli rozkládání zátěže, ale to je otázka do příští verze. Dávám tomu rok, maximálně dva.

Potom báj báj failover cluster.

Comments

Re: Jak se dneska dělá virtualizace

Dej si bacha, abys nenašel pod autem bombu, kurvíš tu kšeft všem těm "implementátorům řešení" :) Ale jinak souhlas, nový Widle zlevnily celý takový řešení skoro o řád.

Jen o SMB sharu bez failoveru bych do světa moc nevytruboval, nebo to lidi vezmou vážně pak se budou divit. Ale pro hodně firem bude místo failoveru stačit Hyper-V replika a cenově jsou úúplně jinde.
Borek on 20.9.2014 17:17

Re: Jak se dneska dělá virtualizace

Jinak papírově sice MS dávno předstihl VMware, ale ve spolehlivosti se mu jen pomalu, pomalu vyrovnává, aspoň dle našich zkušeností.

Live Migration na W2012 nám často skončí havárií a restartem virtuálky. Hyper-V repliky občas bezdůvodně přestanou replikovat... Ale poté, co mi Zelenáč z Gopasu (na příčinu nepřišel) napsal skript na resume replikace všech virtuálek, kterej jsem dal do Windows tasku, tak to funguje :)
Borek on 20.9.2014 17:55

Re: Jak se dneska dělá Hyper-V virtualizace

Teda skript je asi silný slovo :) Prostě jednou za hodinu pouštíme na cílovým serveru následující příkaz:

Get-VMReplication * -computername server1, server2, server3 | Where {$_.state -ne "Replicating"} | Resume-VMReplication

Tím se replikace stala opravdu použitelnou. A dál pro jistotu tamtéž pouštíme ještě:

get-VM | FL Name,Replication* | Out-File d:\logs\Hyper-V_replica_state.log -Encoding ASCII

A naším monitorovacím softem (http://www.ipsentry.com/) hledáme v souboru "Warning" nebo "Error". Už jsem zažil i situaci, kdy po nějaký odstávce serveru automatický nahazovaní replikace nestačilo a musela se znovu inicializovat. Monitoring (obecně všeho důležitýho) ostatně považuju za nutnost.
Borek on 13.4.2015 18:41

HA

Zdravím,
asi jsem něco nepochopil :(  Nepotřebuji failover cluster ani na HA???
M. on 15.9.2015 14:02

Add Comment

Title


Pole Title nemusíte vyplňovat, doplní se to samo na stejnou hodnotu jako je nadpis článku.

Author *


Pole Author nesmí být stejné jako pole Title! Mám to tu jako ochranu proti spamu. Roboti to nevyplní dobře :-)

Body *


Type number two as digit *


Semhle vyplňte číslici dvě. Předchozí antispemové pole nefunguje úplně dokonale, zdá se, že jsou i spamery, které pochopily, že je občas potřeba vyplnit autora :-)

Email


Emailová adresa, pokud na ni chcete ode mě dostat odpověď. Nikdo jiný než já vaši emailovou adresu neuvidí.

Attachments