Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Ondrej Sevecek's Blog

:

Engineering and troubleshooting by Directory Master!
Ondrej Sevecek's Blog > Posts > Skript na smazání archivovaných certifikátů určitého typu
březen 03
Skript na smazání archivovaných certifikátů určitého typu

Nedávno jsem tu psal o chybě, kterou má v sobě služba Remote Desktop Configuration (sessionenv). Jedná se o souhru s technologíí certificate autoenrollment (česky poněkud podivně automatický zápis certifikátů). Nastává to, když se vám sám prodlouží, nebo přesněji vydá nový, pokračovací (renewal), certifikát pro vzdálenou plochu z nějaké vaší vnitřní certifikační autority (AD CS nejspíš).

Ono to totiž ten původní certifikát zaarchivuje (archived). Dělá to vcelku logicky, protože se jedná o šifrovací (encryption) - tedy nikoliv jen podepisovací - certifikát. U takových ta technologie očekává, že je potřeba privátní (soukromé) klíče uchovávat, tedy archivovat. Což je samozřejmě blbost v případě certifikátu určeného k transportnímu RSA AT_KEYEXCHANGE. Nojo. Jenže.

Jenže ten archivovaný certifikát vám zůstane v úložišti. A služba Remote Desktop Configuration si nevšimne, že je archivovaný - tedy až do doby, kdy skutečně expiruje. Autoenrollment ho totiž vydává dříve, než ten původní vyprší. A RDP server se ho potom snaží nadále používat. Což mu nejde, protože Schannel ty archivované certifikáty nevidí.

Autoenrollment vypnout asi nechcete. Zkrátit dobu vydání dalšího ještě před expirací ani nejde. Takže jediné řešení je mazat automaticky ty archivované.

Samozřejmě nechcete mazat všechny. Asi jen ty, které obsahují EKU ServerAuthentication. U ostatních bychom si možná privátní klíče rádi přecejenom nechali. A ideálně bych si to omezil i na jméno toho certifikátu pomocí parametru DnsName. Parametr Force tam být musí, aby Get-ChildItem (dir) vracelo právě i ty archivované certifikáty (archived certificates).

dir Cert:\LocalMachine\My -Eku 1.3.6.1.5.5.7.3.1 -DnsName gps-data1.gopas.virtual -Force | ? { $_.Archived } | Remove-Item

Pokud to chcete naplánovat, doporučuji pomocí baťáčku.

Comments

There are no comments for this post.

Add Comment

Title


Pole Title nemusíte vyplňovat, doplní se to samo na stejnou hodnotu jako je nadpis článku.

Author *


Pole Author nesmí být stejné jako pole Title! Mám to tu jako ochranu proti spamu. Roboti to nevyplní dobře :-)

Body *


Type number two as digit *


Semhle vyplňte číslici dvě. Předchozí antispemové pole nefunguje úplně dokonale, zdá se, že jsou i spamery, které pochopily, že je občas potřeba vyplnit autora :-)

Email


Emailová adresa, pokud na ni chcete ode mě dostat odpověď. Nikdo jiný než já vaši emailovou adresu neuvidí.

Attachments