| Dnes trošku mimo téma IT. Naučte se používat slovo Česko. Česko. Česko. Česko. Česko. Česko. Česko. Česko. Nemusíte říkat pořád Česká republika. francie, polsko, Slovensko, rakousko, německo. Dederóni taky neříkají, že se konečně vrátili do německé spolkové republiky. Česko je normální výraz. Není na tom nic divného. Stačí si to dvakrát třikrát říct.
Druhé dnešní slovíčko, na které se zaměříme, a které je možná ještě větším nešvarem, je regionální označení Čechy. Čechy vs. Česko. Čechy jsou to, co leží na západ za Vysočinou. Na východ leží Morava. A na severovýchod leží Slezsko. Pak je ještě plno dalších menších a větších, různě pojmenovaných, oblastí. Ano všichni jsme Češi (dobrá, dobrá, někteří jsou Valaši). Ale žijeme v Čechách, na Moravě, ve Slezsku apod.
Takže používat v novinovém článku "situace v Čechách", pokud mluvíme o celém Česku, je prostě jen taková nebohá hloupost. Ale pokud takovej ten přehrávající trotl z autosalonu na Primě překračuje hranice v Mikulově a hlásí u toho "právě opouštíme Čechy", tak to bych nazýval tragédií. Leoš Mareš se taky poněkud ztrapnil, když říkal "vybagrujte Čechy, Slováci chtějí moře" - zaprvé by bylo škoda to vybagrovat, že, ale hlavně zapomněl dodat, co by se dělalo s tou zbývající půlkou Česka na východě - pláže?
Situace v Česku. Přiletěli jsme zpátky do Česka. Česko se probudilo do dalšího zamračeného dne. Česko je nejlepší země na světě. Kde jsou lidi nejspokojenější? V Česku. Dneska jedu do Čech vlakem z Brna. V Čechách svítí sluníčko, zatímco na východě je zataženo. Třetina Pražanů není z Čech a určitě jich mnoho není ani z Česka. Česko. Česko. Česko. Česko! |