Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Ondrej Sevecek's Blog

:

Engineering and troubleshooting by Directory Master!
Ondrej Sevecek's Blog > Posts > Cisco a switchport VLANy
duben 05
Cisco a switchport VLANy

Úvod do problému

Tohle není problém jen Cisco zařízení. Podobně se chová plno layer 3 switchů (tedy lépe a obecně řečeno routerů kombinovaných se switchem). A pro nesíťaře je dobré o tom věděť. Třeba si na to vzpomenete, až se vám někdy bude síť chovat divně. Základní symptom: většina věcí funguje, ale podivně pomalu a čas od času mi dokonce padá spojení.

Problém?

Řekněme, že vám někdo dal Cisco "router" a nějak vám to nastavil. Celé to je připojené do internetu. A řekl vám prostě jen, že na určitých portech máte nějaké IP adresy a dál jste to neřešili. Například podle následujícího obrázku.

Na tom by samozřejmě nebylo nic špatného. Jenom musíte dávat pozor, abyste si to nezapojili podle obrázku dalšího. Tzn. že byste si řekli, že když máte jenom jeden switch, že to všechno do něho připojíte. To by taky bylo pořád ještě v pořádku, protože to se samozřejmě čeká, že budete dělat. Nikdo si nekupuje zvlášť dva switche, když má dost volných portů na jednom.

V předchozím obrázku by druhá síť mohla být například i VoIP a nemusely by v ní být žádné "počítače". Problém nastane až v okamžiku, kdy si řeknete, že přece není potřeba dělat na tom vnitřním switchi VLANy. "Přece není potřeba" je obvykle ekvivalentní jednoduchému "nechce se mi", což si člověk většinou nechce připustit s omluvou "však to později předělám". Není totiž problém, aby na jednom "kabelu" chodily pakety s různými IP rozsahy. To by fungovat mohlo. Z pohledu IP protokolu samotného to vůbec nevadí.

Takže je potřeba dělat VLANy, nebo ne? Ano, je to vždycky lepší. Pro každou IP adresovou síť je ideální udělat si vlastní VLAN, i když je pravda, že IP protokol by nejspíš fungoval dobře i bez těch VLAN.

Proč bych se dřel s VLAN?

Problém nastane v okamžiku, kdy ten router není jenom úplně routerem, ale má v sobě ještě i switch. Jak je ukázáno na následujícím obrázku, kde byl použit příkaz switchport access vlan k vytvoření dvou VLAN na jednom portu routeru vedoucím do toho switche (tomu se říká router na tyčce - router on a stick)

Kde je chyba? Chyba je v tom, že Cisco ve výchozím stavu nastaví na obou těch VLAN interface stejnou MAC adresu. Tedy přesněji řečeno, nechá tam tu původní, která by tam byla i normálně. Proč to vadí? No ten váš vnitřní switch se přece nemůže naučit stejnom MAC adresu na dvou různých portech. Naučí se ji tedy jen na jednom portu.

Všimli byste si toho asi docela rychle, kdyby se ji naučil jen na jednom z těch portů. Jenže on se ji bude učit střídavě na jednom i na druhém a bude tedy pakety z obou sítí střídavě posílat do červené i zelené VLANy, bez rozdílu podle jejich IP adres. To znamená, že pakety ze sítě 10.x.x.x budou občas přicházet do zelené a jindy do červené VLANy (portu) na Cisco zařízení. Pokud přijdou na nesprávný port, Cisco je zahodí (je na něm obvykle firewall). A to je jádro pudla.

Síťové komunikace nakonec nejspíš pojedou. Většina aplikací i TCP protokol jsou docela odolné proti výpadku jednotlivých paketů a tak se stane, že většinou všechno docela pojede, ale nestabilně. Když se náhodou stane, že vypadne moc velký počet paketů, prostě spadne spojení. Jindy to vadit nebude a ani si toho nevšimnete. Je možné, že budete stahovat veliké soubory v pohodě, zatímco jindy se vám bude zdát, že i malinký soubor ne a ne projít.

Řešení je jednoduché. Prostě udělejte skutečné VLANy na tom vašem vnitřním switchi a máte vystaráno.


Už jste se přihlásili na GOPAS TechEd?

Comments

Cisco prikazy

Uplna pravda.

MAC adresy sa daju nastavit nasledovne:

cs-6506-24a#configure terminal
Enter configuration commands, one per line.  End with CNTL/Z.
cs-6506-24a(config)#interface vlan 1
cs-6506-24a(config-if)#mac-address 0007.0001.0001
cs-6506-24a(config-if)#exit
cs-6506-24a(config)#interface vlan 2
cs-6506-24a(config-if)#mac-address 0007.0001.0002
cs-6506-24a(config-if)#end
cs-6506-24a#
 on 5.4.2011 20:29

Add Comment

Title


Pole Title nemusíte vyplňovat, doplní se to samo na stejnou hodnotu jako je nadpis článku.

Author *


Pole Author nesmí být stejné jako pole Title! Mám to tu jako ochranu proti spamu. Roboti to nevyplní dobře :-)

Body *


Type number two as digit *


Semhle vyplňte číslici dvě. Předchozí antispemové pole nefunguje úplně dokonale, zdá se, že jsou i spamery, které pochopily, že je občas potřeba vyplnit autora :-)

Email


Emailová adresa, pokud na ni chcete ode mě dostat odpověď. Nikdo jiný než já vaši emailovou adresu neuvidí.

Attachments