Zrovna jsem tu psal o problému s bare metal recovery pomocí Data Protection Manageru 2010 a uvědomil jsem si, že to je věc, která se moc neví. Všude se setkávám s tím, že lidi shání různé Acronisy a podobné podivné utilitky, aby si vyrobili image nějakého serveru. A přitom k tomu neptřebujete ani Acronis, ani DPM.
Stačí vám jen normální Windows Server Backup. Uděláte si v něm zálohu bare metal recovery (jen system state nestačí, v tom nejsou všechny soubory z disku). Výsledkem je adresář WindowsImageBackup, který obsahuje sadu VHD souborů. Pro každý oddíl jeden. Plus tam jsou XML soubory, které popisují jak byl původní systém rozložen, ze kterého písmenka bootoval a další informace pro obnovení.
Od Windows 2008 a Windows 7 jsou systémy téměř hardware nezávislé. Jediné co potřebujete, jsou ovladače řadiče (SCSI, FC apod.), na který chcete obnovovat. Ale obnova se o všechno postará úplně sama.
Poznámka 1: K té nezávislosti. Je to stále velmi podobné jako to bylo ve Windows 2003 a XP. Dříve byly jen dva problémy s přenosem na jiný hardware. První se jmenoval HAL (hardware abstraction layer), což je vlastně ovladač (driver) na desku a BIOS. Bylo jich hodně druhů. Teď už máte jen dva - ACPI a EFI. Takže přenositelnost je skoro dokonalá - krom ACPI <-> EFI, ale to nidky ani dělat nebudete :-) Druhým byl taky ovladač řadiče. V podstatě se změnilo jen to, že ovladač pro řadič, na kterém je boot volume, už není natvrdo zapsaný v registrech, ale umí to detekovat a načíst jakýkoliv, který je v systému nainstalován. A ten obnovovací program ho prostě případně do image doinstaluje offline.
Poznámka 2: No dobře. Tak ta obnova image není zas až tak srandovní. Upozorňuju, že obnova staršího image není obvykle podporována aplikacemi. Nebo to vyžaduje další kroky na rozjetí. Například - obnovit si členský počítač domény vám ho možná vyhodí z domény, poškodí mu to secure channel a musíte ho odpojit a znovu připojit, nebo použít NETDOM RESETPWD. Služby NTFRS a DFSR se budou vztekat, že se jim ztratil žurnál. Proboha, hlavně neobnovujte DCčko, udělali byste si USN rollback, to je neopravitelné! Pokud obnovíte nějaký databázový systém, vlastně si tam vrátíte starší databázi, ve které může něco chybět - příklad je AD CS certifikační autorita, která nebude obsahovat certifikáty vydané (nebo nepovedené) od okamžiku vzniku image. Nebo Exchange - pokud máte v Outlooku offline složky OST (což samozřejmě máte), máte v nich maily a události a kontakty, které jsou také třeba novější, než v databázi z image - tohle bude dělat synchronizační konflikty a už se to nikdy zpět do Exchange nevrátí. Musíte si to vyexportovat a znovu vrátit online.
Takže po obnově image operačního systému se musí vždy provést obnova jednotlivých aplikací a služeb tak, jak je v jejich vlastních postupech!!!
A jak probíhá obnova?
Potřebujete instalační DVD Windows 7, nebo Windows 2008, nebo novější. Ale je pravda, že jsem ještě nezkoušel obnovit image z Windows 2008 pomocí Windows 8 instalačky.
Vezměte ten WindowsImageBackup adresář a nakopírujte si ho někam na USB harddisk (raději ne USB 3.0, na to nemáte drivery v instalačním DVD Windows). Nebo hu můžete hodit i někam na sdílený adresář, ale budete si muset nejspíš sehnat ovladače na síťovou kartu.
Kdybyste chtěli obnovovat do virtuálky, musíte si dát ten WindowsImageBackup adresář do nějakého VHDčka. A nezapomeňte, že musí být připojeno na IDE řadič, jinak ho v setupu neuvidíte.
USB harddisk píchnete do serveru, kde ten image chcete obnovit. Upozorňuju, že adresář WindowsImageBackup musí být přímo v kořenovém adresáři toho disku. Pokud ho tam nemáte, obnova ho nenajde.
No a rebootnete tu mašinu do instalačky.
A pak už jen postupujete pomocí následujících obrázků (klíčová slova jsou Repair your computer, Restore your computer using a system image that you created earlier, a taky Load drivers):







Tak vyhoďte Acronis a Ghost :-) Teorie o tom, že s Ghostem si můžu beztrestně obnovit pár DCček už stála nejednoho zákazníka hodiny ladění.