Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Ondrej Sevecek's Blog

:

Engineering and troubleshooting by Directory Master!
Ondrej Sevecek's Blog > Posts > Čipové karty pro Windows
červenec 07
Čipové karty pro Windows

Byl tu dotaz u mého nedávného článku o bezpečnosti hesel, jaké nejlepší čipové karty bych doporučil pro přihlašování do Windows (to znamená smart card logon). Mám nejdelší zkušenosti s Gemalto (dříve Axalto, dříve Schlumberger) .NET v2 kartami. Odpověď je ale složitější a zaslouží si lepší vysvětlení, které bude následovat.

Možná byste si taky mohli přečíst moji následující sérii o čipových kartách.

Oficiální stránky spolu s eshopem jsou tu. Ale jednodušší a levnější je koupit si je zřejmě jinde, například na cryptoshop.com, což má také nejlepší ceny, jaké jsem sehnal. Ale jak říkám, není to tak jednoduché.

Nebo můžete mít českou výrobu od Monet+ ze Zlína. Vyrábí to oni sami a jsou ochotní. Mají teď už také minidriver, takže naprostá spokojenost.

Zrychleně co potřebujete, abyste nemuseli nic moc instalovat

Kupte si karty, které jsou Microsoft Base Smart Card Crypto Provider (Base CSP) kompatibilní, to znamená, že mají tzv. minidriver. Ujistěte se, že ty karty mají tento minidriver k dispozici přes Windows Update (co vím, tak to má právě jenom Gemalto .NET v2). A kupte si k tomu čtečky, nebo tokeny, které jsou USB CCID kompatibilní - to má driver přímo ve Windows.

Pak jde ještě o rychlost, Gemalto je nejrychlejší, co znám.

O co jde

Budeme se bavit o kryptografických předmětech, pomocí nichž se dá přihlašovat do Windows 2000. Předpokládá to doménu Active Directory a fungující Kerberos, protože ten jediný to nativně podporuje (má rozšíření zvané PKINIT). Technologie se jmenuje smart card logon a ověřuje uživatele pomocí digitální signatury privátním klíčem. Budete tedy potřebovat čipovou "kartu" (smart card, S/C) a k tomu na ni uložit přihlašovací certifikát (X.509 v3) s privátním klíčem.

Certifkáty musí být buď RSA, nebo od Windows 7, Windows 2008 R2 a domain functional level (DFL) 2008 R2 mohou být i eliptické (ECDSA například). Ale čipové karty eliptické algoritmy obvykle prozatím neumí.

Hardware vybavení, které potřebujete

Potřebujete vždycky dvě věci - kartu, spíše lépe řečeno kryptografický čip (card) a čtečku (reader, PC S/C reader). Čip je kryptografický procesor, hardware generátor náhodných čísel a bezpečná paměť na ukládání privátních klíčů. Čtečka je to, co se připojuje do počítače, přes USB nejčastěji.

Karta může být ve formě karty :-) - tedy stejné jako bankovní karta s kryptografickým čipem, nebo tzv. tokenu. Token také uvnitř obsahuje kryptografický čip, takže je to stejná technologie jako čipová karta, jen je to jinak zabaleno. Ke kartě musíte mít čtečku, zatímco token má čtečku uvnitř a připojuje se rovnou přes USB rozhraní. Karta se dá potisknout, zatímco token se dá přidělat třeba na klíče. Oboje by mohlo obsahovat nějakou (RFID) anténu pro fyzické přístupové systémy.

Oboje beru jako smart card, takže to už nadále nebudu moc rozlišovat. Obrázek karty následuje:

Čtečka vypadá nějak následovně, můžete mít samozřejmě čtečku ve formě PCIMCI, PCIMCI Express nebo třeba přímo zabudovanou do klávesnice.

Dva obrázky tokenů jsou tu taky. Tohle jsou Gemalto tokenové čtečky - jsou tedy prázdné a musíte si do nich koupit čip samostatně (případně ho můžete vyměňovat) - to byste si koupili tzv. punched kartu a ten čip z ní vyloupnuli.

Je obvyklé, abyste si koupili čtečky (standard PC S/C reader), nebo prázdné tokeny od jednoho výrobce a čipy měli klidně od jiného. Podle toho, co vám vyhovuje.

Software vybavení pro Windows

Máte dvě hardware komponenty - kartu a čtečku (případně tokenovou čtečku s kartou schovanou uvnitř). Takže vždycky karta a čtečka.

Na to potřebujete tedy také dva ovladače - ovladač čtečky a ovladač karty.

Čtečky jsou normální (například USB) hardware, takže mají také normální ovladače, automaticky se detekují, některé ovladače jsou ve Windows, některé se dají stáhnout z Windows Update. Pokud je čtečka USB CCID kompatibilní, tak má univerzální ovladač, který je ve Windows, takže bez instalace.

S kartami je to složitější. Jediné ovladače karet, které byly a/nebo jsou ve Windows jsou karty Schlumberger (později Axalto) Cryptoflex (už se nevyrábí) a právě Gemalto .NET. Ale ani Gemalto .NET už ve Windows 7 a Windows Server 2008 R2 není přímo, ale musí se stáhnout z Windows Update, ale pořád to má výhodu, že se detekují automaticky.

Ovladače na karty (čipy), neboli middleware

Karty (čipy) potřebují buď ovladač zvaný Cryptographic Service Provider (CSP), což je celý kryptografický balík mnoha funkcí, se složitou instalací a ještě více různými poruchami, nestabilitami a problémy. Bez autodetekce. Vřele nedoporučuji.

Takové nějaké známé CSP jsou například SafeSign, eToken, nebo CryptPlus ProID.

Takže jestli máte čip, který potřebuje tohle CSP, tak si ho budete muset ručně nainstalovat na všech počítačích, kde chcete používat karty. A to počítá i terminálové servery (terminal server, remote desktop server).

Modernější a lepší jsou karty, které mají jen tzv. minidriver pro Microsoft Base Smart Card Cryptographic Provider (Base CSP). Minidriver je například jen jedna .DLL knihovnička, která se nainstaluje do System32 a zapíše do jednoho klíče v registrech:

HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Cryptography\Calais\SmartCards

Mít minidriver je pěkné, ale vy byste rádi ještě, aby ten minidriver byl k dispozici přes Windows Update a mělo to autodetekci (plug'n'play), takže se to samo stáhne. Autodetekce je k dispozici až od Windows 7 a Windows Server 2008 R2.

Comments

Re: Čipové karty pro Windows

Skvělé! Díky moc. Hned je to mnohem jasnější. Navíc jste mě ujistil, že nic jiného než Gemalto .NET opravdu nemá cenu. Ještě jednou díky moc.

Podařilo se mi totiž sehnat na testování kartu od Advanced Card Systems (www.acs.com.hk) a jejich Middleware je nefunkční bazmek. Navíc občas karta po uspání nefungovala.. Takže jsem hledal něco opravdu 100% funkčního.

Ještě mě napadnul jeden dotaz - nastavení PINu, Admin kódu, mazání certifikátů apod. Předpokládám, že nákupem u OK Systems by bylo všechno jednodušší, ale kdybych si zatím na testování chtěl koupit něco přímo od Gemalto jak to probíhá? Podle toho, co jsem našel, tak existuje nějaký webový portál - instrukce jak se k němu připojit atd, dostanu asi po nákupu karty. Nebo je nutné platit nějaké subscription/apod.? Díky ještě jednou.
on on 7.7.2012 23:31

Re: Čipové karty pro Windows

no na jejich vlastním eshopu je to hrozně drahé. nástroj na správu obsahu karet je například tu http://versatilesecurity.com/versatilesecurity-vsec-cms.php, ale jak se dívám, nemůžu tam najít ten prográmek zadarmo.
měli dříve k dispozici jednoduchou utilitku na správu obsahu karet zadarmo, ale mám obavu, že to nějak změnili, buď na online službu, nebo tak nějak. kdyžtak zašlu .EXE verzi.
ondass on 9.7.2012 8:19

Re: Čipové karty pro Windows

ondass on 9.7.2012 8:20

Re: Čipové karty pro Windows

Skvělé. Díky moc. Jsou to ušetřené hodiny hledání :) A když už jsme u toho, že je to na jejich eshopu drahé, tak kde to nakoupit? V tom OK Systems, nebo třeba existuje nějaký jiný eshop (Německo, Švýcarsko, Hongkong,...). Ještě jednou díky.
on on 18.7.2012 22:05

Re: Čipové karty pro Windows

... nejsem moc schopen sloužit. OK System je nejenom levnější, ale taky je to velmi rychlé. Když jsem si to objednával z toho jejich eshopu, nebo přímo od výrobce (byl jsem jistý čas taky dodavatel), tak to trvalo pár týdnů, než mi to dodali. OK System toho má asi na skladě dost, takže je to na otočku obvykle.
ondass on 19.7.2012 10:02

Re: Čipové karty pro Windows

Ok, i tak jsou to skvělé odpovědi, které ušetřili (doufám) nejen mě hodiny hledání a zkoušení. Ještě jednou díky moc.
on on 20.7.2012 15:38

Re: Čipové karty pro Windows

Přišel mi dneska dotaz ohledně nákupu karet u Monet+ a OK System, tak jsem na něho odpověděl takto:

Moje odpověď:

Po firmě Monet+ můžete chtít jen jejich vlastní karty, které oni vyrábějí. Je to firma ze Zlína, takže česká výroba. Nevím ale, co používají za kryptočipy. Tzn. jejich JavaCard je to, co oni nabízejí a Gemalto .NET od nich nedostanete, protože to je jejich konkurence. Ale takhle bych se jich neptal - spíš řekněte, že chcete jejich čipovou kartu, kterou se dá přihlašovat do Windows (tzv. Smart Card Logon) a že si přejete, aby ta karta byla tzv. "minidriver" karta. To znamená, že NEchcete instalovat žádné CSP (Cryptographic Service Provider), ale chcete kartu s minidriverem. Tohle oni vám rádi prodají.

Také vám nejspíš rádi pošlou nějaký "testovací balíček", což obvykle obsahuje několik karet a čtečku, na vyzkoušení.

Jinak po OK System chtějte "Gemalto .NET v2 čipové karty" a "nějakou Gemalto USB/PCIMCI čtečku", všechno "kvůli přihlašování do Windows" a bude to v pohodě. Nic dalšího si k tomu kupovat nemusíte, pokud by vám chtěli rovnou vnutit ještě nějaký software na správu karet, tak si ho samozřejmě vyzkoušet můžete, ale na funkci rostlináře ho nepotřebujete.

To co vám obě firmy dodají budou bíle plastové karty bez potisku, nebo karty s nějakým jejich vlastním logem. Po obou firmách můžete chtít, aby vám na ty karty za nějaký poplatek natiskli nějaké vaše údaje, klidně i fotky jednotlivých lidí například.
ondass on 21.8.2012 11:02

jak koupit u oksystem?

Dobry den,

asi jsem neschopny uzivatel internetu nebo oksystem ctecky jiz nenabizi. Jsem u nich zaregistrovan a rekl bych, ze mohu objednat jen skoleni.

Milan Cabanov on 1.1.2013 22:15

Re: Čipové karty pro Windows

no já k nim mám kontakt, který to zařizuje:

Bc. Zdeněk Prokeš, obchodník
OKsystem s.r.o.
Na Pankráci 125, 140 21 Praha 4
tel: 236 072 304, fax: 236 072 112, mobil: 731 400 289
e-mail: prokes@oksystem.cz, web: www.oksystem.cz 

nebo

Martin Kudrnac
kudrnac@oksystem.cz

ondass on 2.1.2013 14:42

Re: Čipové karty pro Windows

Tak rychlost spolupráce s OK System je tragická. Teďka jsem čekal 14 dní, než se mi vůbec ozvali. Doporučuju nakupovat jinde.

Tuhle mi to poslali do týdne, cena je dokonce nižší než co mi nabízeli z OK System.

http://www.cryptoshop.com/
ondass on 13.3.2013 10:36

Re: Čipové karty pro Windows

mám tu i jakousi anglickou obdobu nebo lépe řečeno doplněk k tomuto článečku:
http://www.sevecek.com/EnglishPages/Lists/Posts/Post.aspx?ID=11

v brzku to přepíšu do češtiny, ale tentokrát jsem začal v angličtině :-)
ondass on 8.5.2013 0:12

Re: Čipové karty pro Windows

další související článeček zde: https://www.sevecek.com/Lists/Posts/Post.aspx?ID=595
ondass on 1.3.2017 6:53

Add Comment

Title


Pole Title nemusíte vyplňovat, doplní se to samo na stejnou hodnotu jako je nadpis článku.

Author *


Pole Author nesmí být stejné jako pole Title! Mám to tu jako ochranu proti spamu. Roboti to nevyplní dobře :-)

Body *


Type number two as digit *


Semhle vyplňte číslici dvě. Předchozí antispemové pole nefunguje úplně dokonale, zdá se, že jsou i spamery, které pochopily, že je občas potřeba vyplnit autora :-)

Email


Emailová adresa, pokud na ni chcete ode mě dostat odpověď. Nikdo jiný než já vaši emailovou adresu neuvidí.

Attachments